TOP найбільших агропромислових підприємств в Україні або чому автоматизація є секретом успіху
2019-09-02
Сільськогосподарська продукція є найважливішою частиною економіки України. За даними Укргоскомстата в 2016 році, тільки зернових культур було вироблено 65951,5 тис. Тонн, з середньою вартістю 3381,9 грн. тонна, ціна ж соняшнику склала 3381,9 грн. тонна. Україна є одним з лідерів з експорту, пшениці, соняшнику, цукру. На жаль поки в структурі експорту переважають сировинні поставки, замість готових товарів і продуктів переробки сільськогосподарських культур. За підрахунками експертів 45 найбільших агрокомпаній України обробляють близько 4.1 млн га сільськогосподарських земель з загальним виторгом більше 10.8 млрд. Доларів.
В умовах кризи успішні компанії стали уважніше придивлятися до можливостей автоматизації, особливо це стосується великих підприємств, які займаються різними видами сільськогосподарської діяльності і мають в своєму активі не один цех, завод, склад, ферму, так як для таких агрохолдингів стандартизація бізнес процесів критично важлива. Крім того, на сільське господарство значно впливають сезонність і погодні умови, тому швидке реагування на зміну умов навколишнього середовища значно впливає на врожайність, а своєчасний аналіз даних може значно знизити негативний вплив погоди. Детальніше зупинимося на найбільш великих і технологічних підприємствах галузі.
Кернелл
Агрохолдинг Кернелл є найбільшим підприємством у своїй галузі, з земельним банком понад ніж у 390 000 га. У 2015 році виручка компанії склала 2329,5 млн. Доларів. Основними вирощуваними культурами є пшениця, соняшник і кукурудза. В активах крім усього іншого знаходиться 7 заводів, які переробляють 3 млн. Тонн насіння соняшнику. в 2016 році Кернелл зайнялася виробництвом рапсового масла. Агрохолдинг активно розвиває своє експортний напрям і в 2016 році почав поставки кукурудзи до Китаю.
Нібулон
Компанія Нібулон по праву вважається найефективнішим і технічним агропідприємством України, а також найбільшим експортером сільськогосподарської продукції. Так в 2015/2016 маркетинговому році агрохолдинг експортував близько 5 млн. Тонн зерна в 64 держави світу. Крім виробничих потужностей Нібулон володіє власним флотом, що значно полегшує експорт зернових в різні країни світу. У 2015 році компанія виручила 1946,4 млн доларів від своєї діяльності
Миронівський хлібопродукт
Компанія спеціалізується на виробництві м’яса птиці, мясопереработке і рослинництві. У 2015 році виручка компанії склала 1183 млн. Доларів, що на 14% менше аналогічного періоду 2014 року Експерти пов’язують це з коливаннями курсу долара, і закриттям російського ринку, експорт на який для компанії був ключовим. На сьогоднішній день Миронівський хлібопродукт зосередився на виробництві та переробці м’яса птиці, інвестуючи і розширюючи свої птахофабрики Орель лідер і Перемога нова, компанія планує збільшити виробництво м’яса птиці на 40 000 тон. Крім того, земельний банк компанії один з найбільших в Україні та становить 370 000 га. МХП в найближчі роки планує збільшити кількість сільськогосподарських земель в управлінні на 50 000 га.
Сварог Вест Груп
Компанія Сварог Вест Груп, хоча і не є найбільшою і найбільш прибутковою компанією, в 2015 виручка склала 110 млн доларів, зате є найбільш ефективною, і є лідером по врожайності серед українських компаній. Компанія обробляє близько 80 000 га землі, половину з якої кілька років засіває соєю. Також компанія планує експортувати органічну продукцію, для цього компанія вже виділила частину своїх земель. Агрохолдинг також займається вирощуванням овочів, виробництвом соків і молочним тваринництвом.
Астарта
Агрохолдинг Астарта є одним з найбільш технологічних підприємств галузі. Виручка в 2015 році склала 347.5 млн доларів. Astarta займається вирощуванням зернових і олійних культур, цукрових буряків, а також виробництвом молока і м’яса. Компанія також є найбільшим в країні переробником сої і виробником цукру. Основна частина продукції йде на експорт, в основному цукор і соя.
В цілому передові компанії галузі продовжують розвиватися, але сучасна економічна ситуація всередині країни, нестабільність курсу долара і волатильність цін на основні сільськогосподарські культури на світових ринках змушують компанії вкладати гроші в підвищення ефективності виробництва і збільшення врожайності, що в свою чергу має призвести до зниження собівартості продукції і більшої незалежності агрохолдингів від негативних факторів сучасного ринку.
У підвищенні якості продукції і зниження витрат може допомогти Facility management. Комплексне управління нерухомістю сільськогосподарської галузі, включає не тільки підтримання чистоти, охорону власності і технічний сервіс, а й впровадження систем автоматизації, які будуть сприяти оптимізації бізнес процесів і використання інших новітніх технологій для зменшнення собівартості та покращення якості продукції