Розвиток ринку альтернативних джерел енергії. Прогноз і перспективи
2020-09-18
Електрика є основоположним елементом існування і розвитку бізнесу. З впровадженням нових технологій, роботизації, використанням електротранспорту, потреба в енергоносіях збільшується, як і витрати. Основою енергоефективності на даному етапі стає альтернативна енергетика. Сонце, вітер, вода, відходи виробництва все це є дешевим джерелом необхідної енергії. Варто відзначити, що саме сонячна і вітрова енергетика є зараз найбільш популярними технологіями, тому в цій статті докладніше будемо говорити саме про них.
Як розвивається альтернативна енергетика сьогодні?
Основною причиною популярності поновлюваних джерел енергії є їх ціна, яка падає з кожним роком. Наприклад зараз електроенергія від сонячних панелей вартує в 4 рази дешевше ніж в 2009 році, і ціна продовжує падати.
Згідно з даними міжнародного енергетичного агентства виробництво електроенергії з альтернативних джерел в 2019 році склала 1170. ТВт-год. або майже 14% від загального обсягу. У порівнянні з 2018 роком цей показник збільшився на 6,5%
У перші 5 країн за кількістю виробленої відновлюваної енергії в минулому році потрапили США, Німеччина, Японія, Великобританія і Канада. Примітно, що в США найбільшими темпами розвивається сонячна і вітрова енергетика, тоді як в Німеччині, Великобританії і Канаді найбільший приріст показали вітрові електростанції. Японія ж сфокусувалася на сонячних панелях.
Крім економічних вигод від таких енергоресурсів, дані технології не завдають шкоди довкіллю, і при виробництві відсутні викиди СО2 в атмосферу, що важливо при загальній екологічної ситуації в світі.
Чи є майбутнє в поновлюваних джерел електроенергетики?
За підрахунками вчених до 2040 року, 60% електроенергії в світі буде альтернативної. Вже зараз кілька країн, серед яких Ісландія і Коста Ріка на 99% забезпечують свої потреби “зеленою” енергією.
Наприклад, Німеччина поставила перед собою амбітну мету повністю відмовитися від атомних електростанцій до 2025 року, і зараз активно нарощує потенціал відновлюваної енергетики.
Важливу роль відіграє той факт, що здешевлення сонячної енергії продовжиться і до 2022 року в США знизиться на 30%, а в Японії на 70%.
Вітрова наземна енергетика також буде дешевшати, хоча і не так швидко. До 2040 року світові ціни впадуть на 47%, а енергія з шельфових вітрогенераторів на 71%.
Цікавим є той факт, що в 2019 році інвестиції в технології “зеленої” енергії склали 250 млрд. доларів. За підрахунками аналітиків Bloomberg, до 2040 року цей показник досягне 2.5 трильйонів доларів, при цьому 39% коштів залучать Китай і Індія.
До слова сказати, саме ці 2 країни в доступному для огляду майбутньому вийдуть в лідери з виробництва сонячної і вітрової енергії. Величезні потреби в енергоресурсах, постійно зростаюче населення і виробничі потужності не залишають шансу залишитися в стороні від цих технологій.
Як розвивається альтернативна енергетика в Україні?
Для України галузь відновлюваних джерел енергії дуже перспективна. Велика за європейськими мірками територія, достатня кількість сонячних днів, зручні рівнини для розміщення вітрових станцій.
На даний момент, згідно з даними Статистичної служби Європейського Союзу, в Україні близько 6% від усієї енергії виробляється з альтернативних джерел. Та ж служба каже, про те, що Україна потенційно може закрити 74% своїх потреб цією технологією.
У 2019 з альтернативних джерел Україна отримала 5542,2 млн. КВт. / Год. електроенергії. Це на 2909,5 млн. КВт. / Год. або на 110,5% більше, ніж за відповідний період минулого року
Згідно з національним планом дій з розвитку альтернативної електроенергетики до кінця 2020 року Україна повинна виробляти 5700 МВт такої енергії, а до 2035 року 25% потреб будуть покриватися за рахунок ВДЕ.
Важливою складовою розвитку “зеленої” енергетики в Україні є іноземні інвестиції в галузь. Нестабільність в країні, недосконала законодавча база, слабка судова система, боязнь рейдерських захоплень, не дають можливості залучати значні інвестиції в даний сектор.
Незважаючи на це наявні проекти ВДЕ реалізуються саме завдяки іноземним компаніям, в тому числі європейським і китайським. Обсяг інвестицій в українські проекти тільки сонячної енергетики склав 250 млн. доларів. Керівництво країни також відкриває Чорнобильську зону для реалізації проектів сонячної і вітрової енергетики, що має значно збільшити кількість зеленої енергетики в Україні