Останні тренди фасіліті галузі
Спеціальні ціни для підприємств на період війни!
Дізнатись більше →
0 800 300 704

viber telegram whatsapp
triangle
triangle
triangle

Останні тренди фасіліті галузі

Останні півтора року стали часом змін і формування нової філософії ведення бізнесу і організації робочого простору. Деякі ринки просіли на 30-40%, для деяких же пандемія і наступні карантинні обмеження стали шансом для прориву. Світовий фасіліті менеджмент не показав негативних значень і навіть виріс на 3-4%. Однак, так як правила взаємодії всередині будівель і самі експлуатаційні процеси трансформуються модель надання фасилити послуг також проходить період переорієнтації.

Останні тренди фасіліті галузі

Безпека стає вирішальним фактором при управлінні обслуговуванням і експлуатацією будівель. Саме мобільність і швидкість адаптації під мінливий режим роботи стають вирішальними факторами при виборі обслуговуючої компанії. Гнучкий договірної процес і готовність фасіліті компанії як зменшити штат співробітників на об’єкті в зв’язку з локдауном, так і забезпечити додаткові зміни та одиниці техніки стають додатковою цінністю для керівництва об’єктів нерухомості.

Прискорення процесів автоматизації

З огляду на нові реалії, автоматизація робочих процесів стає головним трендом для фасіліті компаній. При цьому тут є кілька ключових технологій:

Інтернет речей. Тобто, об’єднання всіх можливих пристроїв об’єкта нерухомості в єдину мережу і автоматизація рутинних процесів. Адже саме швидкість виконання завдань і мінімізація людського фактора є головними трендами останніх років. На даному етапі найбільш актуальним також є розробка спеціальних програм для співробітників, за допомогою яких вони можуть персонально настроювати під себе робочий простір, техніку, отримувати інформацію про присутність в будівлі людей, про вільні місця на парковці, про обідне меню і т.д.

Штучний інтелект в управлінні будівлею. Ще один важливий тренд, що використовується ФМ зараз в основному для аналізу великого обсягу даних, одержуваних від пристроїв і датчиків будівлі. Така технологія дозволяє оптимізувати ресурси, збільшити продуктивність, поліпшити комфорт в будинку, що є основними цілями фасіліті менеджменту.

Доповнена реальність. У разі ФМ, технологія використовується при технічному обслуговуванні, коли на реальне обладнання накладається інструкція з експлуатації. Навчання персоналу стає інтерактивним і більш ефективним при візуалізації і інтерактивності процесів. Так можна опрацьовувати реальні ситуації поломок, аварій, клінінгового обслуговування і т.д.

Зелені будівлі

Екологія – безперечний тренд останнього десятиліття. Для об’єктів нерухомості це означає прагнення до нульового рівня забруднення навколишнього середовища і таким же рівнем споживання енергії. До речі, світові дослідження показують, що до 30% викидів в атмосферу відбувається саме за рахунок експлуатації будівель. Тому мінімізація негативного впливу на навколишнє середовище є пріоритетним напрямком у розвитку фасіліті менеджменту. Отже, що таке зелена будівля в сучасному розумінні:

  • Використання альтернативних джерел енергії: сонячних панелей, вітряків, води.
  • Збір дощової води та інших природних ресурсів для технічних потреб
  • Організація зелених зон: зимових садів, терас, зелених стін і т.д.

Одним з останніх трендів є організація вертикальних ферм всередині будівель. Зазвичай їх розміщують з південно-східного боку, там де більше сонця. Для вирощування овочів, зелені, ягід, фруктів використовують гідропонні системи і спеціальні добрива. Деякі експерти вважають, що це може стати правильним рішенням в питаннях забезпечення зростаючих міст свіжої та органічною їжею.

Розумні міста

Концепція розумних міст якраз будується на описаних вище технологіях штучного інтелекту та інтернету речей, які дають можливість створити ефективне і комфортне середовище для проживання.

Самим просунутим в цьому плані є Сінгапур, де, наприклад, транспортна система повністю управляється в автоматичному режимі. Датчики відстежують потоки людей, а штучний інтелект аналізує дані, і система направляє більше громадського транспорту туди, де він необхідний. Автоматизоване рішення управління світлофорами дозволяє розвантажити перехрестя.

У свою чергу, кожен житель Сінгапуру може встановити на телефон спеціальний додаток, який також буде збирати необхідну інформацію про пересування, графік життя людини. Крім того, через цю програму можна отримати більшість державних послуг: оформити необхідні документи, подати заявку, отримати виписки і т.д.

Світові гіганти, такі як Microsoft, Google, Huawei вже купили ділянки під будівництво власних смарт сіті, проте поки ці проекти знаходяться на початкових етапах реалізації.

В цілому, вектор розвитку життя і бізнесу зараз спрямований на дистанціювання і гнучкість в роботі і сервісах. Логічно, що темпи автоматизації процесів значно прискорилися, в зв’язку з необхідністю організувати ефективний простір для роботи, продажів, навчання, обслуговування без фізичної присутності.

При цьому роль Фасіліті менеджменту стає все більш вагомою. Безпека, чистота і комфорт в будинку вимагають стратегічного підходу та використання інновацій та автоматизації. Розуміння тенденцій ринку дає можливість фасіліті компанії знайти оптимальне рішення і вибрати необхідний напрям розвитку для проекту, забезпечуючи тим самим високу якість сервісу і необхідну оптимізацію ресурсів.