Фасіліті менеджмент. Потенціал і перспективи розвитку ринку
Спеціальні ціни для підприємств на період війни!
Дізнатись більше →
0 800 300 704

viber telegram whatsapp
triangle
triangle
triangle

Фасіліті менеджмент. Потенціал і перспективи розвитку ринку

Рано чи пізно будь-яка компанія стикається з необхідністю оптимізації ресурсів, зниженням операційного навантаження і звільнення часу співробітників і керівників для вирішення стратегічно важливих завдань. Найкраще з цими викликами допоможе впоратися Facility Management.

Фасіліті менеджмент. Потенціал і перспективи розвитку ринку

Саме слово facility походить від латинського facilitas, і перекладається як зручний, сприятливий. У сучасній же, англійській мові існує кілька значень, найчастіше слово вживається як будівля, споруда, рідше в значенні обладнання, пристрої, зручність, можливості. І дійсно Facility management включає в себе всі ці поняття.

Термін цілого комплексу послуг з обслуговування та управління будівлею прийшов до нас із США, де формування професії почалося ще в 80-х роках минулого століття. Згідно з останніми опублікованими стандартам ISO, Фасіліті менеджмент – це організаційна функція, яка об’єднує людей, розміщує і налаштовує процеси всередині будівлі, з метою поліпшення якості життя людей і продуктивності основного бізнесу

  • Найважливішими завданнями, які вирішує фасіліті менеджмент для підприємства є:
  • Економія коштів та оптимізація ресурсів та бізнес процесів при експлуатації будівлі
  • Забезпечення комфортних умов всередині будівлі, як для співробітників, так і для відвідувачів
  • Запобігання аварійних і надзвичайних ситуацій, а при їх виникненні зведення шкоди до мінімуму

На сьогоднішній день в розвинених країнах без професійного управління обслуговуванням будівлі не обходиться жодна компанія, яка має у власності нерухомість. При цьому організації все більше уваги звертають на аутсорсинговий фасіліті менеджмент. Його частка в загальній структурі становить близько 60% в таких розвинених країнах як Німеччина, Великобританія, США. Ще однією особливістю розвитку галузі на даному етапі є перехід до інтегрованого фасіліті менеджменту, тобто консолідації всіх послуг в рамках обслуговування нерухомості в один довгостроковий контракт з одним провайдером послуг. Ну і звичайно технології, технології вирішують все. Інтернет речей, великі дані, роботизація, автоматизація бізнес процесів, використання дронів – основні інновації, які повсюдно поширюються в сфері обслуговування будівель і споруд. З кожним роком ці рішення стають дешевшими, і все більше компаній розуміють реальну грошову вигоду від впровадження таких технологій на своїх об’єктах.

Ну а що ж в Україні? В даний момент Facility management проходить етап становлення на вітчизняному ринку. За даними компанії SHEN, аутсорсинговими фасіліті послугами користуються тільки 3% компаній. Багато вже обізнані про можливості та реальну економію при використанні комплексу послуг з обслуговування будинків, однак існує ряд факторів стримуючих прийняття такого рішення:

  • Низька конкуренція
  • Слабка законодавча база
  • Відсутність професії як такої, немає підготовки професіоналів на базі університетів
  • Низький рівень використання технологій
  • Недовіра до аутсорсингових компаній

Проблем багато, і гравцям ринку спільно з державними інститутами належить наполегливо працювати, щоб ринок вийшов на рівень розвинених країн. Однак вже зараз експерти відзначають підвищення рівня якості сервісу, а з посиленням конкуренції ситуація буде тільки поліпшуватися.

Також робляться перші кроки по об’єднанню гравців ринку під егідою єдиної асоціації та впровадженню професії на державному рівні.   Лідери ринку, такі як компанія SHEN, вже не перший рік успішно впроваджують передові технології автоматизації бізнесу для інтеграції всіх процесів в єдину систему.

Будучи великою країною, зі значним обсягом ринку нерухомості, Україна має величезний потенціал до розвитку галузі Facility management, яка несе в собі високі стандарти якості життя та роботи, при оптимізації всіх наявних ресурсів, які вимірюються не тільки грошима, а й часом!