Ринок комерційної нерухомості Києва за підсумками 2019 року
2020-01-20
Ринок комерційної нерухомості столиці продовжив своє зростання в 2019 році. Посилення конкуренції, розширення компаній і рітейл мереж призвели до зростання ставок в деяких сегментах, а введення в експлуатацію нових об’єктів – до зростання частки якісних площ.
Офісна нерухомість Києва
За даними компанії Colliers International в 2019 році офісний сегмент виріс на 53 200 кв.м. Всього було введено в експлуатацію 6 нових об’єктів, серед яких найбільшим став БЦ Wave Tower площею 19 000 кв.м. Незважаючи на будівництво нових об’єктів столиця продовжує відчувати дефіцит якісних офісних площ, що призвело до певного зростання ставок до позначки 30 дол. за квадратний метр.
Вакантність в сегменті склала 6.2%. Слідом за західними ринками в столиці росте попит на гнучкі офіси і коворкінг. На сьогоднішній день їх частка становить 3.2% від загальної пропозиції офісних просторів і судячи з прогнозів, цифра ця буде тільки рости.
Торгова нерухомість
Цікавим виявився рік для ринку торгової нерухомості столиці. В експлуатацію було введено 7 нових об’єктів і 1 ТРЦ Караван Outlet приступив до роботи після капітальної реконструкції. Таким чином сегмент збільшився на 151 565 кв.м. торгових площ, плюс частково був запущений Blockbuster mall заявлена площа якого, після повного відкриття складе 135 000 кв.м.
Незважаючи на це вакантність залишається досить низькою – 4.4%, в основному завдяки експансії мережевих брендів. На думку експертів, ринок торговельної нерухомості вже наблизився до своєї первинної насиченосты і в наступному році нас очікує деяке зниження орендних ставок. Також на це може вплинути скорочення мереж національного масштабу, в тому числі Billa, покупка Космо, а також стратегія деяких операторів на відмову від активного розвитку на українському ринку. На сьогоднішній день показник орендних ставок коливаються від 24 до 70 дол. кв.м. / міс.
Готелі столиці
Готельний ринок продовжує перебувати в стагнації. За даними аналітиків Colliers International, заповнюваність в 5 зіркових готелях склала 44-46%, в готелях рівня 3-4 «зірки» – 55-65%. Згідно з розрахунками, цих цифр не достатньо для виведення проектів в прибуток. І практично повна відсутність нових готелів в столиці тому доказ. За минулий рік номерний фонд збільшився всього на 110 номерів, а заповнюваність існуючих припадає в основному на робочі дні вівторок, середу і четвер.