Огляд індустріальних парків України. Перспективи і готовність галузі
Спеціальні ціни для підприємств на період війни!
Дізнатись більше →
0 800 300 704

viber telegram whatsapp
triangle
triangle
triangle

Огляд індустріальних парків України. Перспективи і готовність галузі

Законодавство України визначає індустріальні парки як територію для розміщення промислових об’єктів, яка забезпечена необхідною інфраструктурою, має площу від 15 до 700 га і знаходиться під управлінням керуючої компанії.

Огляд індустріальних парків України. Перспективи і готовність галузі

На даний момент в Україні створено 46 індустріальних парків, з них тільки 16 включені до відповідного реєстру.

Огляд індустріальних парків України. Перспективи і готовність галузі

При цьому право власності на земельні ділянки, на яких розташовуються ІП має наступний розподіл:

Огляд індустріальних парків України. Перспективи і готовність галузі

Передові країни давно зрозуміли, що індустріальні парки – це перспективна схема розвитку промисловості. Так, тільки в Німеччині діє понад 200 таких об’єктів, в США ця цифра перевалила за 400, а на території Південної Кореї їх 1200. Досвід розвинених країн показує, що такі промислові об’єднання дуже дієвий механізм залучення інвестицій, збільшення кількості робочих місць і розвитку економіки в цілому.

Україна вже не перший рік розробляє механізми роботи з такими об’єктами. Однак залишається кілька значних проблем, які належить вирішити в найближчому майбутньому:

  • Законодавство. На даний момент Верховна рада так і не прийняла законопроекти, що встановлюють податкові пільги для індустріальних парків. Прийняті за основу законопроекти пропонують ввести особливий режим оподаткування для індустріальних парків терміном на 10 років. В цьому випадку інвестиційна привабливість таких промислових об’єктів значно зросте. Поки ж індустріальні парки потрапляють під загальні правила сплати податків.
  • Ще однією важливою проблемою є низька інвестиційна привабливість країни в цілому. Нестабільність в країні, корупція відштовхують потенційних інвесторів
  • Для індустріальних парків велику роль відіграє наявність інфраструктури. На жаль застарілі інженерні системи, незадовільний стан доріг, відсутність необхідних обсягів води, газу, недостатня потужність електромереж – це те з чим стикається практично кожен індустріальний парк в нашій країні.
  • Відсутність конкурентного ринку керуючих компаній. На сьогоднішній день всього кілька компаній в країні мають ресурси і певний досвід для менеджменту таких об’єктів. Неправильна експлуатація призводить до значних втрат і відповідно зниження повернення інвестицій і уповільнення або навіть повного припинення розвитку виробництва.

У той же час в Україні є ряд безперечних переваг, які при правильному підході зіграють істотну роль в розвитку індустріальних парків

  • Місцезнаходження. Україна знаходиться в центрі Європи, на перетині як водних, так і дорожніх транспортних шляхів. Найбільш вигідні в логістичному плані на даний момент Західні, центральні та південні регіони України.
  • Зони вільної торгівлі з ЄС, вигідні торгові домовленості з іншими розвиненими країнами. Асоціація з ЄС і перегляд торгових відносин з США, Канадою, азіатськими країнами створюють досить вигідні умови для продажу товарів вироблених в Україні.
  • Дешева робоча сила. Незважаючи на значний відтік робочої сили за кордон, в Україні залишається досить багато недорогих фахівців з хорошою кваліфікацією. Це вигідно відрізняє нашу країну від приміром деяких азіатських країн, де дешевий персонал має вкрай низький ступінь кваліфікації.

Експерти ринку стверджують, що під час вирішення низки проблем і введення податкових пільг для індустріальних парків Україна зможе збільшити приплив інвестицій на 1-2 млрд доларів на рік. Найбільш цікавими сферами діяльності в даному випадку, можуть стати легка промисловість, переробка сільськогосподарської продукції, фармацевтика та виробництво виробів з деревини   У висновку відзначимо, що Україна має всі шанси стати лідером серед країн Східної Європи в плані розвитку індустріальних парків. Крім створення привабливих об’єктів для інвестицій і розвитку виробництва, необхідно розвивати ринок керуючих компаній, професійний менеджмент яких зміг би вивести виробництво продукції на новий, ефективний і інноваційний рівень.