Фасіліті менеджмент. Минуле. Сучасне. Майбутнє.
Спеціальні ціни для підприємств на період війни!
Дізнатись більше →
0 800 300 704

viber telegram whatsapp
triangle
triangle
triangle

Фасіліті менеджмент. Минуле. Сучасне. Майбутнє.

16 травня в усьому світі фахівці галузі святкують Всесвітній День Фасіліті Менеджменту. Щорічне свято проводиться вже 10 років і покликане відзначити найважливішу роль ФМ для бізнесу та популяризацію послуг. Тема цього року звучить як “Надання позитивного досвіду” і відображає ключову роль фасіліті менеджменту в управлінні нерухомості: створення позитивного досвіду для споживачів, клієнтів і працівників.

Фасіліті менеджмент. Минуле. Сучасне. Майбутнє.

Кілька слів про історію Фасіліті менеджмент  

Окремі фасіліті послуги, такі як клінінг, охорона, технічне обслуговування існували давно, але всерйоз про вплив будівель і приміщень на продуктивність задумалися тільки в 70-х роках минулого століття. Поштовхом для розвитку професії стала Міжнародна Асоціація Фасіліті Менеджменту (IFMA) заснована в 1980 році в Х’юстоні, США. У цей період Facility management визначали як пов’язані послуги з обслуговування будинків, розділивши сервіси на хард і софт. У другій половині 80-х з’являється і спеціальність фасіліті менеджмент в декількох освітніх установах США.

90-і ознаменувалися поширенням професії по всьому світу і переходом до інтеграції послуг. Розвиток комп’ютерних технологій і подорожчання енергоносіїв внесли значні зміни в галузь Facility management. У 2000-х енергоменеджмент стає найважливішою складовою розвитку ФМ ринку. В цей же період активно розвиваються перші технологічні рішення CAFM (системи управління інфраструктурою будівлі), що робить фасіліті бізнес більш прозорим і контрольованим для клієнта.

Сучасний етап розвитку галузі характеризується такими трендами:

  • Зсув в сторону інтегрованого фасіліті менеджменту, тобто управління всіх процесів всередині будівлі.
  • Найважливішими технологіями стають Інтернет речей, штучний інтелект, Big Data і автоматизація всіх можливих процесів. Ці рішення дозволяють значно оптимізувати витрати і збільшити ефективність усіх процесів пов’язаних з об’єктом нерухомості.
  • Повсюдне використання інноваційних рішень для надання позитивного досвіду для клієнта і кінцевого споживача продукції і послуг
  • Довгостроковість контрактів. Останні дослідження показують, що компанії в розвинених країнах все частіше укладають контракти з фасіліті компаніями на 3-5 років, замість поновлення щорічних договорів

Поговоримо про цифри  

За оцінками різних експертів ринок Фасіліті менеджменту становить від 1.1 до 1.3 трильйонів доларів США. Залежно від країни в галузі задіяно до 10% працездатного населення. У розвинених країнах, 1-2% від ВВП припадає саме на ФМ. Ці цифри говорять про важливість цього ринку для економіки будь-якої країни. За даними експертів ця цифра буде рости, адже тільки інтегрований фасіліті менеджмент через 5 років становитиме вже 14% ринку.

Фасіліті менеджмент. Минуле. Сучасне. Майбутнє.

Розвиток технологій тягне за собою необхідність залучення великої кількості висококваліфікованих фахівців для впровадження інтернету речей, машинного навчання і правильного аналізу великого масиву даних пов’язаних з об’єктом нерухомості. Тому вигоди від залучення професійних ФМ компаній стають все більш очевидними.

Реалії та перспективи ФМ в Україні  

Український ринок фасіліті знаходиться на етапі становлення. Необізнаність компаній про переваги ФМ, економії, підвищення продуктивності, оптимізації витрат є важливим фактором, що стримує розвиток галузі.

“Розвиток сфери facility в Україні відбудеться разом з підвищенням конкуренції. Власники нерухомості почнуть розуміти, що більш вигідно віддавати об’єкти на управління професіоналам, отримуючи при цьому не тільки якісний сервіс, а й інтеграцію всіх бізнес процесів в єдину систему, досвід та інноваційні рішення від facility компаній. Одне з наших завдань – на прикладі реалізованих проектів розвивати національний ринок фм “- зазначив в інтерв’ю власник і CEO компанії SHEN Сергій Шульга.

На сьогоднішній день в Україні фасіліті послугами користуються тільки 3% компаній.

Низька конкуренція, відсутність прописаних правил гри, слабка законодавча база, відсутність підготовки фахівців на рівні університетів, низька культура використання технологій, недовіра до аутсорсингових компаній значно впливають на формування довгострокових партнерських відносин з ФМ компаніями.

З позитивних тенденцій варто відзначити, що в 2016 році в Україні було створено Асоціацію Фасіліті Менеджменту, з метою підтримки чесних гравців ринку, розробки єдиних стандартів роботи і таким чином підвищення якості послуг, що надаються.

Також, на базі компанії SHEN не перший рік успішно працює Академія Facility, яка навчає співробітників. На даний момент Академія вивчає і впроваджує міжнародний освітній досвід і тестує робочі програми для навчання на національному рівні

Важливим кроком розвитку ринку стає впровадження галузевого ІТ рішення для прозорого управління бізнесом. Автоматизація процесів пов’язаних з управлінням нерухомості вирішує цілий комплекс завдань, пов’язаних з плануванням, контролем, збором даних, побудовою ланцюжків, веденням звітності, прозорою і зрозумілою роботою з підрядниками.

Крім того, клієнт має можливість в режимі реального часу отримувати всю необхідну інформацію за станом свого об’єкта і роботам, які проводяться. Без таких технологічних помічників зараз не обходиться жодна ФМ компанія в розвинених країнах.

У висновку хочемо привітати всіх причетних до ринку Фасіліті менеджмент з професійним святом, побажати енергії і розвитку, прагнення бути кращими в досягненні поставлених цілей і сподіваємося на вашу активну участь у розвитку ринку в Україні!