Технологія BIM, як важливий елемент ФМ
2020-02-17
Технології BIM продовжують експансію по всьому світу, і хоча таке програмне забезпечення більше використовують будівельники й архітектори, фасіліті менеджери також одержують багато переваг від його використання.
BIM (Building Information Modeling) або інформаційна модель будівлі – це підхід до зведення, оснащення, експлуатації та ремонту (а також зносу) будівлі ( управління життєвим циклом об’єкта), який передбачає збір і комплексну обробку в процесі проектування всієї архітектурно-конструкторської, технологічної , економічної та іншої інформації про будівлю з усіма її взаємозв’язками і залежностями, коли будівля і все, що має до неї відношення, розглядаються як єдиний об’єкт. Простіше кажучи, це цифрова база даних, що представляє собою 3D модель будівлі з усією інформацією про матеріали, інженерні системи, датчики, архітектурні рішення, будь-які зміни. Зазвичай таке технологічне рішення впроваджується при проектуванні і будівництві. Однак BIM може бути впроваджений і в об’єкти нерухомості, що вже експлуатуються.
Фасіліті менеджер, який має доступ до такої інформації, може заощадити години, а іноді і дні роботи, так як немає необхідності шукати і піднімати проектну документацію, розбиратися в перепланування і розміщенні датчиків, все це є в зручному цифровому форматі на будь-якому підключеному пристрої. Крім того, завдяки BIM ФМ фахівці можуть протестувати будь-які плановані технічні поліпшення в віртуальному просторі, і оцінити результати таких дій ще до їх здійснення.
Таким чином, після проведення тестів, впровадження енергоефективних проектів, оптимізація ресурсів, перепланування і т.д. стає в рази більше ефективним. За даними європейських аналітиків використання BIM, тільки на етапі проектування і будівництва дозволяє заощадити до 20%.
До слова сказати, в Україні інформаційна модель будівлі широко не використовується. Однак перші кроки в цьому напрямку вже робляться. Ще в 2018 році Міністерство регіонального розвитку та архітектури заявляло про детальне вивчення можливостей впровадження технології в сферу будівництва. І хоча законодавчим обов’язкове використання BIM в Україні при будівництві та проектуванні будинків так і не стало, профільне міністерство все ж планує впровадити свою ініціативу.