Офісна нерухомість 2020: підсумуємо тренди
Спеціальні ціни для підприємств на період війни!
Дізнатись більше →
0 800 300 704

viber telegram whatsapp
triangle
triangle
triangle

Офісна нерухомість 2020: підсумуємо тренди

Офісний сегмент нерухомості у всьому світі знаходиться в процесі глобальних змін. Пандемія показала слабкі місця офісних буднів і виявила можливості для продуктивної роботи у віддаленому режимі.

На даний момент персонал не поспішає виходити на повний робочий день в офіс, за даними HR-фахівців час закриття вакансії з таким графіком збільшився на 40-50%. Компанії задумалися про нові можливості економії і переведення співробітників на гнучкий графік. Щоб краще оцінювати перспективи трансформації офісного простору, давайте зупинимося на традиційній офісної моделі.

Офісна нерухомість 2020: підсумуємо тренди

Плюси і мінуси традиційного офісу.

  • Незважаючи на привабливу перспективу роботи з будь-якої точки міста, країни або світу, традиційний офіс має ряд незаперечних переваг:
  • Людський фактор,а також переваги особистого спілкування при вирішенні робочих питань та перебуванні в колективі.
  • Облаштований робочий простір. Наявність зручного робочого місця, офісної техніки та інших атрибутів офісу полегшують роботу певних категорій працівників.
  • Структурований режим і дисципліна. Перебуваючи вдома можливо знайти безліч причин почати працювати трохи пізніше, відволіктися на домашні справи, в той час як офіс підтримує певний рівень продуктивності і виключає можливості вирішення особистих питань.

Останні опитування показують, що головним мінусом офісної роботи співробітники називають дорогу туди і назад, яка часом забирає надто багато часу. Також вказується відсутність особистого / відокремленого простору для роботи, брак часу на хобі чи особисті справи, ну і звичайно  підвищена вірогідність заразитися коронавірусом.

Як переживає кризу світовий ринок

Карантин по всьому світу негативно позначився на показниках ринку офісної нерухомості. За даними експертів, інвестиції в цей сектор скоротилися на 38%, а США, швидше за все, закінчить рік з 15 мільйонами квадратних метрів незаповнених площ. Незважаючи на негативний тренд, ринок Китаю вже почав виходити з рецесії. Аналітики досить оптимістично дивляться в 2021 рік і прогнозують плюсові показники за всіма основними параметрами сектору.

Багато корпорацій вже кілька років практикують гнучку модель роботи в офісі або персоналізовані робочі графіки. Зіткнувшись з труднощами залучення персоналу в офіс, компанії стали розвивати свої офісні простори, створюючи не тільки комфортні робочі умови, але і пропонуючи додаткові цінності у вигляді безкоштовних обідів, дитячих кімнат, терас для відпочинку, креативних просторів. Наприклад, такі гіганти як Google, Apple, Facebook роками борються за кращих співробітників, для яких рівень заробітної плати вже не є головним критерієм, тому Їхні офісні простори воістину можна назвати витворами мистецтва.

 

Офісна нерухомість 2020: підсумуємо тренди

Українські реалії

Незважаючи на локдаун та карантинні обмеження, український офісний ринок постраждав не так сильно, як прогнозувалося на початку року. Вакантність в найбільш якісних бізнес центрах залишилася досить низькою і не перевищує 1-5%.Що стосується нових квадратних метрів, то тут бізнес-центри, що знаходяться на фінальних стадіях будівництва, вводилися в експлуатацію за графіком і показували досить активну заповнюваність.

Дещо складніше ситуація з об’єктами більш економного класу. Велика частина офісного фонду України була побудована давно і не відрізняється широким полем можливостей для створення додаткової цінності. Тому, щоб залучити співробітників в офіс, компаніям доведеться переглянути свої стратегії. Експерти прогнозують, що активно почне розвиватися модель hub-and-spoke, коли є великий центральний офіс і кілька маленьких в спальних районах міста. У свою чергу застарілі офіси будуть активно модернізуватися з метою створення додаткових комфортних переваг для орендарів. Такі зміни ймовірно будуть включати в себе виділення загальних зон для відпочинку, приміщень для проведення дозвілля, занять спортом, відкриття мовних курсів, організацію харчування і т.д.

В цілому ми бачимо, що пандемія не створила руйнівного впливу на офісну нерухомість як прогнозували. Однак змусила задуматися про раціональність використання простору, тотальної цифровізації і автоматизації процесів, а також про надання додаткових можливостей для орендарів.