Енергоменеджмент підприємства, як системний підхід до оптимізації ресурсів
2019-10-16
Складна економічна ситуація в країні, з усіма наслідками, що випливають в плані зростання цін, необхідності зміни стратегічних ринків збуту, купівельної спроможності, що різко знизилася, призвели до необхідності значного зниження витрат і кардинального перегляду бізнес процесів всередині підприємств.
Через зростання цін на енергоносії, енергоспоживання стало досить великою частиною бюджету. І тут як і в будь-якій іншій справі системний підхід є основою для ефективної оптимізації ресурсів.
Впровадження систем енергоменеджменту підприємств часто відбувається на підставі міжнародних стандартів серії ISO 50000, зокрема 50001 (Системи енергоменеджменту – вимоги з керівництвом по використанню). Даний стандарт складено таким чином, що він підійде і для малого бізнесу і для великих промислових підприємств. Розроблений на базі методу постійного поліпшення (План – впровадження – контроль – поліпшення) він дозволяє впровадити політику ефективного використання енергоресурсів для економії і турботи про навколишнє середовище.
Для правильної і результативною організації енергоменеджменту перш за все необхідно визначити місця з найбільшими витратами енергії, а також зони втрати енергії, тепла, води і т.д. Для цього необхідно провести енергоаудит. Варто відзначити, що організацій, що займаються таким видом діяльності в останні кілька років з’явилося достатньо багато, проте при виборі підрядника потрібно бути впевненими, що компанія може запропонувати дійсно якісні рішення по модернізації існуючих систем.
За результатами енергоаудиту та визначення слабких з точки зору енерговитрат місць, проводиться розробка плану модернізації. Залежно від можливостей компанії існує кілька варіантів:
- Максимальне використання умов навколишнього середовища. У всьому світі нормою є аналіз природних умов і налаштування систем згідно з ними. Сонячна сторона будівлі потребує меншої кількості штучного освітлення вдень, в осінні і зимові сонячні дні, необхідність в обігріві також буде меншою. Наприклад, відносно недавно, одна компанія з виробництва напоїв, спеціально прорубала кілька вікон на сонячній стороні одного з цехів і таким чином отримала економію електроенергії на освітленні 5-7%. Інший приклад, керуюча компанія встановила в офісному центрі датчики яскравості світла і термодатчики, і змогла заощадити 10-15% за рахунок автоматичного регулювання штучного освітлення і батарей, підлаштовуючись під яскравість і інтенсивність тепла природного світла.
- Модернізація систем будівлі. Сучасні системи вентиляції та кондиціонування, опалення в будинку вже практично необхідність. Однак існують ситуації при яких модернізація обладнання, або переклад газового обладнання на більш дешеві джерела дає ефективну оптимізацію при набагато менших витратах ніж покупка нового.
- Зелена енергетика. Найбільш актуальною для об’єктів нерухомості є сонячна енергія. На даному етапі в Україні термін окупності сонячних панелей ще досить великий, проте з кожним роком сонячні електростанції стоять все менше, їх ККД зростає за рахунок їх вдосконалення, і ціни на звичну нам електроенергію також ростуть. Так що в найближчому майбутньому ці технології стануть найбільш актуальним методом енергоменеджменту.
- Відповідальне поводження з енергією. Навчання персоналу економії енергоресурсів, теж дає свої, часом чималі, плоди. Вимкнення світла при виході з кімнати, розстановка меблів таким чином, щоб на робочі поверхні потрапляло якомога більше природного освітлення, а також виключення всієї оргтехніки в кінці робочого дня і т.д. все це допоможе оптимізувати ресурси компанії.
Впроваджувати всі підходи або вибрати один, поступово або відразу, вирішувати кожній компанії самостійно виходячи зі своїх можливостей, проте очевидно, що без енергоменеджменту підприємство не зможе довго залишатися конкурентоспроможним і прибутковим, а тим більше розвиватися відповідно до сучасних реалій.