Будівлі майбутнього. Огляд сучасних проектів комерційної нерухомості
2020-08-12
Згідно з останніми дослідженнями ООН, до 2050 року дві третини населення Землі будуть жити в містах. За останні 70 років міське населення зросло з 751 млн. До 4.2 млрд. чоловік. Така масштабна урбанізація призвела до значних змін в підході до будівництва і експлуатації комерційної нерухомості.
Проекти стають більш масштабними, будівництво – більш висотним, при цьому споживання ресурсів має ставати меншим. На сьогоднішній день важливими складовими комерційних будівель є:
- Дизайн. Сучасний екстер’єр, який органічно вписується в міський пейзаж. Високі стелі, просторі приміщення, використання екологічних матеріалів
- Енергоспоживання. Великі вікна для мінімізації використання штучного світла, утеплені фасади, сучасна система вентиляції та кондиціонування.
- “Зелені” будівлі. Використання екологічних матеріалів, енергії сонця, вітру, дощової води, зарядки для електротранспорту, підтримання чистоти з використанням еко чистячих засобів
- “Розумні” будинки. Використання датчиків, сенсорів, різних систем автоматизації для забезпечення максимальної економії ресурсів, при створенні індивідуальних комфортних умов для людей, що знаходяться в будівлі
Найрозумнішою будівлею в світі вважається офісна будівля Edge в Амстердамі, де розташовується штаб квартира компанії Deloitte. В основу концепції проекту лягло бажання зробити будівлю настільки “стійкою” наскільки це можливо. Як же працює цей об’єкт?
На даху і південній стороні будівлі встановлені сонячні панелі, які забезпечують будівлю електроенергією. Для того, щоб влітку не було жарко, з південного боку вікна меншого діаметру і дещо втоплені в стіни. З північного боку навпаки всі фасади скляні, щоб нічого не заважало проникати природному освітленню. Система штучного освітлення обладнана датчиками, які автоматично регулюють яскравість, в залежності від погодних умов, до того ж кожен співробітник може індивідуально налаштувати яскравість над своїм робочим місцем, що значно знижує енергоспоживання.
Опалення та кондиціювання будівлі проводиться нестандартним способом. На глибині 130 метрів встановлені 2 насоса. Залежно від сезону вони качають холодну або гарячу воду в будівлю і з неї. Вода тече по тонких шлангах прокладених під стелею, тим самим підтримуючи комфортну температуру в будь-який час року. Будівля також збирає дощову воду для технічних потреб та поливу зелені.
Підтримує і автоматизує процеси всередині будівлі спеціальне програмне забезпечення створене на основі концепції інтернету речей. Крім контролю систем будівлі, спеціальний додаток встановлений на смартфони кожного співробітника повідомляє про вільні місця на парковці, вільні конференц зали, обідне меню. Дані які отримує система з мобільних пристроїв співробітників обробляються для оптимізації ресурсів.
Дивним фактом є те, що робочих місць в будівлі 1100, а співробітників 2500. Все це завдяки концепції офісу без прив’язки до робочого місця. Працівник використовує тільки те місце, яке йому зараз необхідно, конференц зал для роботи в команді, кабінку для важливого дзвінка, диван або офісний стіл для виконання індивідуальних завдань.
Telus Garden як одна з найзеленіших будівель світу
Багатофункціональний комплекс, який знаходиться в Ванкувері по праву може вважатися одним з найзеленіших проектів. На загальній площі в 93 тис. кв. м. розташовані офіси, торгові приміщення і житлові апартаменти. Всередині будівлі знаходиться фруктовий сад, а також “парк” в якому, налічується понад 1000 видів різних рослин.
Енергію будівля отримує від сонячних панелей, а також від телекомунікаційної компанії. Об’єкт нерухомості обладнаний системою збору дощової води, паркуванням і зарядними станціями для електротранспорту.
Taipei 101
До недавнього часу цей хмарочос, що знаходиться в Тайвані був найвищою будівлею в світі. Крім стандартного набору енергозберігаючих рішень, будівля оснащена вікнами, поверхня яких відбиває до 50% зовнішнього тепла, таким чином будівля не так сильно нагрівається в жаркому кліматі і економить величезні кошти. Крім того, будівля повторно використовує близько 20-30% води. Ліфти, які розроблені спеціально для вежі, мають аеродинамічний дизайн, щоб зменшити опір, і як наслідок енергоспоживання.
Кілька слів про майбутні проекти
Вежа, що обертається, Дубай
Раніше ми писали про роботу найвищої будівлі в світі, яка по унікальності і технологіям по праву є будівлею майбутнього. Але сьогодні поговоримо ще про одне чудо архітектури вежі Dynamic Tower. 420 метрів у висоту, цей будинок може стати однією з головних визначних пам’яток міста. Кожен з 80 поверхів закріплений на осі і буде обертатися незалежно один від одного, постійно змінюючи форму будівлі і створюючи незвичайний візуальний ефект.
Між поверхами розташуються 79 вітряних турбін, крім того, енергія буде збиратися і від обертання самих поверхів. Таким чином будівля повністю забезпечить себе електроенергією.
Apple Campus 2
Проект нової штаб квартири всесвітньо відомої компанії ще повністю не добудований, проте багато людей сходяться на думці, що проект може стати найзеленішим у світі. Планується, що кампус буде повністю харчуватися від поновлюваних джерел енергії, при будівництві та оздобленні використано матеріали, що переробляються.
Площа будівель близько 548 тис. кв.м. включно з офісами, дослідницькими центрами, парковками та іншими приміщеннями, вони будуть споживати близько 142 000 000 кіловат годин на рік.
Завдяки сучасним технологіям і фантазії архітекторів, проектів, які вражають уяву на планеті з кожним роком стає все більше. Однак всі вони об’єднані загальними трендами турботи про навколишнє середовище, стійким розвитком і використанням технологій для скорочення споживання енергоресурсів.