facebooktwittertwittertwittertwitter
triangle
triangle
triangle

Найбільш затребувані фасіліті послуги на українському ринку

Ми неодноразово писали в своїх оглядах про те, що український ринок Facility Management знаходиться на етапі становлення. Однак окремі фасіліті послуги розвиваються набагато швидше, відповідаючи на попит з боку замовника. Сьогодні ми поговоримо саме про них.


Найбільш затребувані фасіліті послуги на українському ринку

Клінінг

Клінінг традиційно є найбільш затребуваною послугою не тільки для українського ринку. Якщо розглядати фасіліті менеджмент в розвинених країнах, а також великих міжнародних компаніях, то в їх структурі частка сервісів з прибирання значно переважає над усіма іншими. Наприклад ФМ ринок США за оцінками експертів складає 250 млрд. доларів, при цьому близько 60 млрд – це клінінг.

В Україні сектор клінінгових послуг досить неоднорідний. На ринку є багато невеликих компаній, що надають послуги фізичним особам і малому бізнесу. У той же час підприємств, що володіють ресурсами для обслуговування великих об’єктів – одиниці. Експерти компанії SHEN Facility бачать збільшення попиту на послуги прибирання з боку виробничого сектора, логістики та рітейлу. Разом з тим зростають і вимоги до якості і моделі надання сервісу. Впровадження міжнародних стандартів, необхідність підтримки та поліпшення іміджу в конкурентному середовищі, гостра потреба в оптимізації ресурсів формують досить жорсткі вимоги з боку замовника.

Охорона

За даними аналітиків, охоронні послуги в Україні надає близько 1500 компаній, в тому числі і в розрізі фасіліті менеджменту. Складна економічна ситуація і як наслідок, збільшення числа несанкціонованих доступів і крадіжок на підприємствах в значній мірі вплинуло на сектор. Тут ми можемо спостерігати збільшення потреби в міксі фізичної охорони з технічними засобами. Системи відеоспостереження та контроль доступу на об’єкті дає можливість задіяти меншу кількість охоронного персоналу, а також забезпечити безпеку по всій території об’єкта.

Ще однією важливою особливістю ринку стає придбання охоронних послуг в одному пакеті з клінінговими послугами. Це дає видимі переваги роботи з одним підрядником, і оптимізації ресурсів.

Технічне обслуговування

Даний пакет послуг на українському ринку характеризується зміщенням в сторону енергоефективності. Витрати на енергію в будівлі складають до 30% від загальних витрат на експлуатацію комерційного об’єкту. І можливість їх оптимізації за рахунок передачі на аутсорс професійної організації все більш приваблива для українських компаній. Наприклад своєчасне ТО системи вентиляції і кондиціонування, а також заміна фільтрів і інших витратних матеріалів може на 10-15% скоротити енергоспоживання цього обладнання.

Брак професіоналів в цій галузі і їх дорожнеча також змушують задуматися про можливість звернення до фасіліті компаній. Завдяки цим та деяким іншим факторам заявки на технічне обслуговування за останній рік значно зросли.

Кейтеринг

Тут варто зробити застереження, що разовими послугами з обслуговування банкетів, ділових заходів і т.д. в основному займаються вузькопрофільні компанії. У розрізі Фасіліті менеджмент компаній мова йде про організацію харчування на постійній основі для співробітників підприємств. Це може бути як щоденна доставка певної кількості обідів, так і організація їдальні безпосередньо на об’єкті клієнта.

Даною послугою в основному користуються виробничі підприємства, які знаходяться у відносній віддаленості від міської інфраструктури, і питання харчування співробітників стоїть досить гостро. Їдальня не є прибутковим видом діяльності для клієнта, і найчастіше вартість обідів компенсується за рахунок бюджету заводу. Таким чином ефективна організація, настроювання процесів і робота по стандартам безпеки є пріоритетом.


За прогнозами експертів SHEN тенденції в розвитку даних сервісів ми будемо спостерігати і надалі, з поступовим зміщенням в сторону впровадження інноваційних рішень і систем автоматизації.