Логістична нерухомість України. Що змінилося?
Спеціальні ціни для підприємств на період війни!
Дізнатись більше →
0 800 300 704

viber telegram whatsapp
triangle
triangle
triangle

Логістична нерухомість України. Що змінилося?

Пандемія коронавірусу мала значний вплив на всі галузі економіки України. Логістичний сектор не став винятком, з тією лише різницею, що складська нерухомість по суті не відчула серйозного удару і продовжує розвиватися, дещо змістивши свій вектор.

Логістична нерухомість України. Що змінилося?

Драйвери ринку

Почнемо з того, що завдяки двомісячному карантину і постійній загрозі повторного локдауну, ринок роздрібної торгівлі перейшов в онлайн. Це призвело до необхідності збільшення складських приміщень великими гравцями. Крім того, досвід першого локдауну показав, що закриття кордонів і зупинка виробництва призводить до нестачі товарів. Тому деякі рітейлери також взяли тактичне рішення збільшити складські запаси. Наприклад, Епіцентр переобладнав один зі своїх роздрібних об’єктів в складський комплекс, а це додаткові 20 тис. кв.м. Складські площі також збільшили такі відомі ритейлери як Розетка і Fozzy.

Примітно, що для продуктових рітейлерів рік виявився продуктивним. За даними аналітиків в цьому році вже відкрито 340 нових точок по Україні, що є рекордом десятиліття. Природно, що для обслуговування нових продуктових площ необхідні великі обсяги складських приміщень.

Попит і пропозиція

За 3 квартали поточного року тільки в Києві і області було здано в експлуатацію близько 111 000 кв.м. складів, що відповідає показникам аналогічного періоду 2019 року. Найактивнішим регіоном в плані логістики є Західна Україна, на даному етапі там йде будівництво і реконструкція близько 175 тис. кв.м. складської площі.

Ось уже кілька років в Україні спостерігається значний відкладений попит на оренду якісних складських приміщень. Загальна вакантність в нашій країні коливається на рівні 2.6-2.9%, а в третьому кварталі опустилася до 2.2.%, При цьому потреба в зберіганні товарів тільки збільшується. Наприклад, в першому кварталі поточного року 85% укладених орендних договорів були на квадратні метри, що знаходяться ще на етапі будівництва. Тобто по суті, при введенні в експлуатацію складський комплекс вже практично немає вільних площ для оренди.

Прогнози розвитку ринку

Незважаючи на підвищений попит на вакантні складські площі, неможливість істотно підняти орендні ставки через відносно скромні ресурси рітейлерів не дозволить логістичному ринку здійснити кількісний стрибок у найближчі пару років. Однак в середньостроковій перспективі, впродовж 5-7 років експерти очікують бум девелоперської активності на складському ринку України, що і послужить поштовхом для розвитку не тільки логістичної, а й суміжних галузей.

Зміщення акцентів в сторону онлайн продажів веде до зростання попиту на склади в межах міста для якнайшвидшої доставки покупцям. 

Також через пандемію коронавірусу логістика України прискорила процеси автоматизації та цифровізації своєї діяльності. Тут на перший план виходять хмарні сервіси і кібербезпека для забезпечення повноцінної віддаленої роботи і контролю за процесами з будь-якої точки світу.

В цілому можна сказати, що логістика, чи не єдина галузь, яка в цьому році не постраждала від карантинних обмежень. Ринок продовжує розвиватися прогнозованими темпами, зі стабільними орендними ставками і практично своєчасним відкриттям нових площ.